2016

“Wszystkie skarby jesieni” 

Projekt współfinansowany przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu Na Rzecz Aktywności  Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020. W projekcie wzięło udział  45 beneficjentów 60+ z Wodzisławia Śląskiego.

Seniorzy korzystali z przewidzianych dla nich działań, warsztatów, wyjazdów, dyskusji, ale także aktywnie włączyli się w prace na rzecz lokalnej społeczności, dbali o rozwój i poprawę wizerunku swej „małej ojczyzny”, a także przekazywali wartości jakie są dla nich ważne. Kontynuowali prace porządkowe na zaniedbanych miejscach na terenie dzielnicy.

Ważną częścią projektu był moduł nazwany „Wirtualne i realne podróże po Polsce”, w ramach którego seniorzy stworzyli listę miejsc, które odwiedzili, w których zobaczyli lub przeżyli coś niezwykłego a także takich, które chcieliby z jakiegoś powodu zwiedzić. Po usystematyzowaniu zebranych informacji, zebraniu zdjęć, pocztówek lub informacji encyklopedycznych na temat tych miejsc wykonano przy pomocy młodszych uczestników ”Mapę marzeń i wspomnień”. Następnie wybrano z wykonanej uprzednio listy 4 miejsca, do których seniorzy pojechali na wycieczki.  

By poprawiać swoją kondycję fizyczną, seniorzy jeździli na baseny, brali udział w ćwiczeniach relaksacyjnych, odbywali też treningi pamięci oraz brali udział w turniejach gier logicznych i towarzyskich.

  • KRAKÓW ZACHWYCIŁ SENIORÓW

W ramach projektu “Wszystkie skarby jesieni” niezwykle atrakcyjną i wyczekiwaną przez seniorów  wyprawę do Krakowa. Zwiedzono między innymi Sanktuarium Miłosierdzia Bożego
w Łagiewnikach czy krakowską Starówkę. Kulminacyjnym punktem wycieczki była wizyta w Teatrze Bagatela gdzie wszystkich zachwycił spektakl „Szalone Nożyczki”.

  • TYSKI RELAKS SENIORÓW

Kolejna wyprawa w ramach realizacji projektu „Wszystkie skarby jesieni” uczestnicy projektu mogli tym razem poznać kolejne miasto leżące na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. Wielką atrakcją było więc dla nich zwiedzanie Muzeum Tyskich Browarów Książęcych . Wspaniała pogoda umożliwiła im także spędzenie pięknych chwil podczas spaceru brzegami akwenu rekreacyjnego Ośrodka Paprocany w zachodniej części miasta.

  • OLESNO

Kolejnym etapem tworzenia „Mapy marzeń i wspomnień” w ramach projektu „Wszystkie skarby jesieni” był wyjazd zorganizowany na grzybobranie do Olesna. Seniorzy mieli okazję do wspólnych spacerów.

  • ŚLUZA ŁABĘDY I PALMIARNIA W GLIWICACH 

Kolejna wycieczka odbyła się do Gliwic w czasie, której beneficjenci skorzystali z rejsu Kanałem Gliwickim przez Śluzę Łabędy. Kolejną atrakcją  wyjazdu była wizyta w Miejskiej Palmiarni w Gliwicach.

  • SENIORZY NA BASENIE W GORZYCACH

W ramach  projektu „Wszystkie skarby jesieni” szerzyły działania w zakresie edukacji prozdrowotnej oraz zajęcia poprawiające kondycję fizyczną poprzez wycieczkę ma basen „NAUTICA” w Gorzycach.


„Współpraca między powiatami czyli seniorki na śląsku cieszyńskim”. W odpowiedzi na zaproszenie KAMRATEK, czyli grupy seniorek z Kaczyc (wieś w okolicach Cieszyna),  seniorki wodzisławskie spędziły miły wieczór przy grillu. Oprócz wspólnych śpiewów i degustacji ciast przygotowanych przez gospodynie, wymieniono się pomysłami na dalszą współpracę między powiatami.


„Mikołajki o zapachu jabłkowym” 

Premiera fantazyjnych potraw z jabłek przywiezionych dzięki uczestnictwu w programie „Żółty talerz” prowadzonym przez Kulczyk Foundation odbyła się w dzielnicy Jedłownik Osiedle w czasie dorocznej imprezy mikołajkowej.


„Roztańczony Mikołaj czyli mikołajki na Jedłowniku”

Coroczna  Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 4 oraz Stowarzyszenie Razem na Szybiku zaprosiło dzieci i ich opiekunów na spotkanie z Mikołajem.


Święto jabłka na Jedłowniku

W listopadzie dotarł do Wodzisławia Śląskiego tir z 20 tonami jabłek dla  mieszkańców naszego miasta. Stało się tak dzięki zaangażowaniu Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 4 i Stowarzyszenia „Razem na Szybiku”, które uczestniczą w programie wsparcia systemu żywienia dzieci w Polsce pt. „ŻÓŁTY TALERZ”. Żółty Talerz” to wspólny program uruchomiony przez Kulczyk Foundation jako sojusz z pięcioma polskimi organizacjami pomocowymi. Celem programu jest dofinansowanie dożywiania dzieci przez zapewnienie zdrowego, pełnowartościowego posiłku oraz aktywizacja  społeczności lokalnych wokół stołówek. „Żółty talerz” to nie tylko program dożywiania, ale przede wszystkim kształcenia i wyrabiania właściwych nawyków żywieniowych.


TWARDY ORZECH

Udział w projekcie Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej prowadzonego przez Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych wraz z Miastem Żory, Miastem Jastrzębie Zdrój i Powiatem Wodzisławskim.

Projekt uzyskał dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego oraz RPO Województwa Śląskiego.

Podmiotem, który powstał dzięki wspomnianym uwarunkowaniom jest Twardy Orzech, czyli nowa forma wspólnego spędzenia wolnego czasu, zwana escaperoom lub escapegame. Rodzina, grupa znajomych, grono przyjaciół zostanie zamknięta w pokoju pełnym zagadek, które należy rozwiązać, by zdobyć kolejne wskazówki, klucze, podpowiedzi, a w końcu klucz umożliwiający wyjście z pokoju. W ”Twardym orzechu” zostały stworzone 4 pokoje zagadek o nast. tematyce: kosmiczny ”Gwiezdny pył”, bajecznie kolorowe „Królestwo kwadratu” i intrygująca ”Zapomniana kopalnia” oraz „Kombinatornia”. Pokoje przeznaczone był głównie dla dzieci i młodzieży z dorosłymi opiekunami. Twardy Orzech funkcjonował w latach 2016-2017.