ARCHIWUM

TWARDY ORZECH

Zagrałeś już w „Twardym Orzechu”? Jeśli nie, to jest to ostatnia chwila, aby tego dokonać! Wraz z dniem 30 grudnia 2017 r. „Twardy Orzech” kończy swoją działalność. Do tego czasu istnieje możliwość zrealizowania wcześniej zakupionych voucherów. Jeśli jeszcze nie spróbowałeś swoich sił w naszych pokojach – to ostatni dzwonek!”


PROFILAktywni

W ramach projektu „PROFILAktywni” wodzisławskie dzieci wzięły udział w zajęciach wakacyjnych, organizowanych przez Stowarzyszenie „Razem na Szybiku” przy współpracy z Urzędem Miasta. Głównym celem działań było przeciwdziałanie występowaniu zachowań ryzykownych, przez wskazywanie kreatywnych sposobów spędzania czasu wolnego. Dzieci skorzystały z wielu różnych atrakcji takich jak basen, kino, pokoje zagadek, kręgielnia, plac rozrywki. W ramach zajęć wakacyjnych rozwijano u dzieci umiejętności rękodzielnicze oraz zainteresowania różnymi technikami plastycznymi. Celem spotkań było pobudzenie twórczego myślenia dzieci, kształtowanie wśród uczestników zabawy umiejętności pracy w grupie oraz radzenia sobie z presją czasu. Odbyły się również zajęcia edukacyjno-profilaktyczne, w czasie których zachęcano do rozładowywania napięć i negatywnej energii przez aktywność fizyczną, kształtowano w świadomości uczestników poczucie odpowiedzialności za swoje zdrowie. Dbano również o kształtowanie pozytywnych wzorców zachowań, w oparciu o kontakt z osobami uprawiającymi sport zawodowo, takich jak Agnieszka Sokół-Witkowska, która zaszczyciła nas swoją obecnością, dzieląc się wiedzą na temat zdrowego trybu życia i wraz z koleżanką przeprowadziła bardzo ciekawe zajęcia edukacyjno-ruchowe. Wszystkie dzieci otrzymały nagrody za aktywny udział w zajęciach wakacyjnych oraz pamiątkowe dyplomy uczestnictwa. Fotorelacja z realizacji projektu w zakładce GALERIA WYDARZEŃ.

2016

PODSUMOWANIE PROJEKTU „WSZYSTKIE SKARBY JESIENI” 

Kończą się już działania przewidziane w projekcie „Wszystkie barwy jesieni” realizowanego przez Stowarzyszenie „Razem na Szybiku”, współfinansowanego przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu Na Rzecz Aktywności  Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020.

Za nami pół roku wspaniałej pracy na rzecz, a zwłaszcza wraz z 45 beneficjentami 60+, mieszkańcami miasta Wodzisław Śląski.

Działania przewidziane w ofercie miały z jednej strony pomóc seniorom w zdobyciu potrzebnej wiedzy, nabyciu umiejętności, realizacji marzeń o podróżach lub powrotu do miejsc szczególnie cenionych ale z drugiej strony miały też umożliwić im dzielenie się ze społeczeństwem swoimi doświadczeniami, przeżyciami, talentami i pracą.

Seniorzy nie tylko korzystali z przewidzianych dla nich działań, warsztatów, wyjazdów, dyskusji, ale także aktywnie włączyli się w prace na rzecz lokalnej społeczności, dbali o rozwój i poprawę wizerunku swej „małej ojczyzny”, a także przekazywali wartości jakie są dla nich ważne. Kontynuowali prace porządkowe na zaniedbanych miejscach na terenie dzielnicy, sami decydowali , które miejsce i w jaki sposób należy zmienić, wykazywali się różnymi umiejętnościami, a także wskazywali pozostałym mieszkańcom jak ważne są wspólna troska i dbałość o przestrzeń publiczną wokół nas. Mamy nadzieję, że wspólna praca pozytywnie wpłynęła na rozwój kontaktów sąsiedzkich.

Ważną częścią projektu był moduł nazwany „Wirtualne i realne podróże po Polsce”, w ramach którego seniorzy stworzyli listę miejsc, które odwiedzili, w których zobaczyli lub przeżyli coś niezwykłego a także takich, które chcieliby z jakiegoś powodu zwiedzić. Po usystematyzowaniu zebranych informacji, zebraniu zdjęć, pocztówek lub informacji encyklopedycznych na temat tych miejsc wykonano przy pomocy młodszych uczestników ”Mapę marzeń i wspomnień”. Następnie wybrano z wykonanej uprzednio listy 4 miejsca, do których seniorzy pojechali na wycieczki. Zrealizowano więc 4 wyjazdy dla 45 seniorów do Gliwic, Tych, Olesna, Bielska-Białej, Wisły i Krakowa. Zorganizowano również dwa wyjazdy na spektakle teatralne do Teatru „Bagatela” w Krakowie i do Teatru Śląskiego im. S. Wyspiańskiego w Katowicach. Wspólne przygotowanie przy pomocy liderów projektu wyjazdów oraz ich realizacja sprawiła, że seniorzy aktywnie włączyli się w procesy decyzyjne, zdobyli nowe umiejętności, a także dzielili się swymi doświadczeniami i pasjami. Mogli więc rozwijać swoje zainteresowania, realizować marzenia o podróżach, opowiadać i spisywać swoje przeżycia, które umieszczone w ”Mapie marzeń i wspomnień” stały się niezwykle cennym materiałem dla nich samych, ale i ich rodzin i znajomych.

By poprawiać swoją kondycję fizyczną, seniorzy jeździli na baseny, brali udział w ćwiczeniach relaksacyjnych, odbywali też treningi pamięci oraz brali udział w turniejach gier logicznych i towarzyskich. W trakcie wielu działań uczestniczyli równolegle w zajęciach poprawiających kontakty interpersonalne .

Czy było coś wyjątkowego w tym projekcie, czy wydarzyło się coś takiego, o czym powinno się wspominać?

Długo będziemy wszyscy wspominać cały projekt, jego działania, wiele zabawnych, pożytecznych, choć czasem stresujących wydarzeń. Wszyscy się sporo nauczyliśmy. Jednak największą wartością projektu stały się zbudowane w jego trakcie więzy między członkami grup samopomocowych i tych formalnych- wyłonionych na początku, i tych powstających w razie potrzeby. Wielu uczestników nie mogłoby przecież wziąć udziału w wyjazdach na wycieczki, do teatru, na basen, gdyby nie pomoc innych seniorów. Dochodziło do prawdziwie wzruszających aktów pomocy a nawet poświęcenia.

Tytuł projektu – „Wszystkie skarby jesieni” niezwykle pełnie oddał wartość i piękno ludzi w nim uczestniczących. Wszystkim gorąco dziękujemy za udział w projekcie, za każdą pomoc, za finansowe wsparcie, za możliwość uczestniczenia w tych niezwykłych wydarzeniach.

———————————————————————————————————————————————————

Mikołajki o zapachu jabłkowym Podobny obraz

 

Premiera fantazyjnych potraw z jabłek przywiezionych dzięki uczestnictwu w programie „Żółty talerz” prowadzonym przez Kulczyk Foundation odbyła się w dzielnicy Jedłownik Osiedle 4 grudnia 2016 roku w czasie dorocznej imprezy mikołajkowej. Wtedy to dla licznie zgromadzonych uczestników uroczystości członkowie Stowarzyszenia „Razem na Szybiku” i rodzice ZSP nr 4 w Wodzisławiu Śląskim przygotowali cudownie pachnące pieczone jabłka nadziewane bakaliami, powidłami, miodem i cynamonem. Potrawa to łatwa do przyrządzenia i niewymagająca szczególnych umiejętności, ale za to mająca spektakularny wygląd, smak i aromat. Jabłka pieczone w folii na długo utrzymują ciepło i bajeczne smaki, pachną świętami i wprowadzają w radosny nastrój. Polecamy wszystkim ten smakołyk na poprawę humoru w długie zimowe wieczory.

 

Roztańczony Mikołaj czyli mikołajki na Jedłowniku

Jak co roku Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 4 oraz Stowarzyszenie Razem na Szybiku zaprosiło dzieci i ich opiekunów na spotkanie z Mikołajem. Tym razem jednak, cały program artystyczno-rozrywkowy przygotowali i prowadzili uczniowie klas starszych. Maluchy śpiewały, tańczyły, brały udział w konkursach. W czasie wyścigu świętego Mikołaja dzieci pokonywały tor przeszkód, a rodzice wspierali je gorącym dopingiem. Dużym zainteresowanie cieszyło się również malowanie twarzy oraz kiermasz zabawek. Świąteczne wyroby rękodzielnicze zdobiły korytarze szkoły, a w bibliotece odbywał się kiermasz książki. Nie zabrakło nadziewanych jabłek, gorącej czekolady, a zapach domowych ciast unosił się w powietrzu. Dodatkową atrakcją było pieczenie kiełbasek na ogromnym ognisku. To wszystko złożyło się na sielską atmosferę, gdy nagle pojawił się św. Mikołaj, który w tym roku, z wielkim impetem, przybył na motocyklu. Wzbudziło to ogromne zainteresowanie nie tylko dzieci ale i dorosłych. Wśród gromkich braw, nasz gość z północy, wbiegł na scenę i tańczył z dziećmi. Tak rozrywkowego Mikołaja Jedłownik jeszcze nie widział! Śnieżynki i elfy rozdawały dzieciom prezenty, a św. Mikołaj udał się do specjalnie przygotowanego kącika zdjęciowego, gdzie chętne maluszki mogły usiąść mu na kolanach, co zostało uwiecznione na pamiątkowych fotografiach. W magicznym nastroju i z uśmiechami na twarzy pożegnaliśmy św. Mikołaja.

Święto jabłka na Jedłowniku

23 listopada dotarł do Wodzisławia Śląskiego tir z 20 tonami jabłek dla  mieszkańców naszego miasta. Stało się tak dzięki zaangażowaniu Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 4 i Stowarzyszenia „Razem na Szybiku”, które uczestniczą w programie wsparcia systemu żywienia dzieci w Polsce pt. „ŻÓŁTY TALERZ”.Podobny obraz

Żółty Talerz” to wspólny program uruchomiony przez Kulczyk Foundation jako sojusz z pięcioma polskimi organizacjami pomocowymi. Celem programu jest dofinansowanie dożywiania dzieci przez zapewnienie zdrowego, pełnowartościowego posiłku oraz aktywizacja  społeczności lokalnych wokół stołówek. „Żółty talerz” to nie tylko program dożywiania, ale przede wszystkim kształcenia i wyrabiania właściwych nawyków żywieniowych.

Dzięki wspaniałej współpracy wolontariuszy z ZSP nr 4, Stowarzyszenia, lokalnego przedsiębiorcy, Służb Komunalnych i władz miasta Wodzisławia Śląskiego udało się w ciągu jednego poranka rozładować, podzielić, przeładować i rozwieźć skrzynie z owocami. Tym razem jabłkami zajadać się będą młodzi mieszkańcy naszego miasta, ale z kolejnych transportów skorzystają też dorośli. W szkołach i przedszkolach odbędą się przeróżne radosne, kreatywne i niezwykle pożyteczne wydarzenia towarzyszące konsumpcji tego prawdziwie polskiego owocu. Święto jabłka czas rozpocząć……….!

 

————————————————————————————————————————————–

 

HARMONOGRAM ZAJĘĆ JĘZYKA ANGIELSKIEGO
DLA GRUPY SZKOLNEJ  W  ZSP4 – KLASA II

 

TERMIN ZAJĘĆ – poniedziałek – środa 12:45 – 13:30

POZIOM LUB NAZWA PODRĘCZNIKA – Incredible English 2

LEKTOR – Katarzyna Penkała

ILOŚĆ ZAJĘĆ – 60 LEKCJI (45 MIN)

Lp. Data Lp. Data Lp. Data
1 3.10 21 19.12 41 20.03
2 5.10 22 21.12 42 22.03
3 10.10 23 02.01 43 27.03
4 12.10 24 04.01 44 29.03
5 17.10 25 09.01 45 03.04
6 19.10 26 11.01 46 05.04
7 24.10 27 30.01 47 10.04
8 26.10 28 01.02 48 12.04
9 7.11 29 06.02 49 24.04
10 9.11 30 08.02 50 28.04
11 14.11 31 13.02 51 06.05
12 16.11 32 15.02 52 10.05
13 21.11 33 20.02 53 15.05
14 23.11 34 22.02 54 17.05
15 28.11 35 27.02 55 22.05
16 30.11 36 01.03 56 24.05
17 5.12 37 06.03 57 29.05
18 7.12 38 08.03 58 31.05
19 12.12 39 13.03 59 05.06
20 14.12 40 15.03 60 07.06

 

 

HARMONOGRAM ZAJĘĆ JĘZYKA ANGIELSKIEGO
DLA GRUPY PRZEDSZKOLNEJ  W  ZSP4 – kontynuacja

 

TERMIN ZAJĘĆ – wtorek – czwartek 14:00 – 14:30

POZIOM LUB NAZWA PODRĘCZNIKA – Little Pascal Book A

LEKTOR – Agnieszka Bedrunka – Ignac

ILOŚĆ ZAJĘĆ – 60 LEKCJI (30 MIN)

Lp. Data Lp. Data Lp. Data
1 4.10 21 20.12 41 21.03
2 6.10 22 22.12 42 23.03
3 11.10 23 03.01 43 28.03
4 13.10 24 05.01 44 30.03
5 18.10 25 10.01 45 04.04
6 20.10 26 12.01 46 06.04
7 25.10 27 31.01 47 11.04
8 27.10 28 02.02 48 13.04
9 8.11 29 07.02 49 25.04
10 10.11 30 09.02 50 29.04
11 15.11 31 14.02 51 07.05
12 17.11 32 16.02 52 11.05
13 22.11 33 21.02 53 16.05
14 24.11 34 23.02 54 18.05
15 29.11 35 28.02 55 23.05
16 01.12 36 02.03 56 25.05
17 6.12 37 07.03 57 30.05
18 8.12 38 09.03 58 06.05
19 13.12 39 14.03 59 08.06
20 15.12 40 16.03 60 13.06

 

 

HARMONOGRAM ZAJĘĆ JĘZYKA ANGIELSKIEGO
DLA GRUPY PRZEDSZKOLNEJ  W  ZSP4 – grupa początkująca

 

TERMIN ZAJĘĆ – poniedziałek – środa 14:00 – 14:30

POZIOM LUB NAZWA PODRĘCZNIKA – Little Pascal Book A

LEKTOR – Katarzyna Kaczyńska

ILOŚĆ ZAJĘĆ – 60 LEKCJI (30 MIN)

Lp. Data Lp. Data Lp. Data
1 3.10 21 19.12 41 20.03
2 5.10 22 21.12 42 22.03
3 10.10 23 02.01 43 27.03
4 12.10 24 04.01 44 29.03
5 17.10 25 09.01 45 03.04
6 19.10 26 11.01 46 05.04
7 24.10 27 30.01 47 10.04
8 26.10 28 01.02 48 12.04
9 7.11 29 06.02 49 24.04
10 9.11 30 08.02 50 28.04
11 14.11 31 13.02 51 06.05
12 16.11 32 15.02 52 10.05
13 21.11 33 20.02 53 15.05
14 23.11 34 22.02 54 17.05
15 28.11 35 27.02 55 22.05
16 30.11 36 01.03 56 24.05
17 5.12 37 06.03 57 29.05
18 7.12 38 08.03 58 31.05
19 12.12 39 13.03 59 05.06
20 14.12 40 15.03 60 07.06


KRAKÓW ZACHWYCIŁ SENIORÓW

18 października 2016 roku zorganizowano niezwykle atrakcyjną i wyczekiwaną przez seniorów  wyprawę do Krakowa. Wyjazd rozpoczął się wczesnym rankiem, by jak najlepiej wykorzystać cały dzień. Pierwszym etapem wycieczki była wizyta w Łagiewnikach: w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego i w Centrum Jana Pawła II. Piękna pogoda pozwoliła nam w pełni podziwiać uroki Krakowskiej Starówki. Kulminacyjnym punktem wycieczki była wizyta w Teatrze Bagatela gdzie wszystkich zachwycił spektakl „Szalone Nożyczki”. Wieczór zakończył się w Jamie Michalika. Rozemocjonowani, zmęczeni ale bardzo szczęśliwi dotarliśmy przed godziną 23 do domu.

TYSKI RELAKS SENIORÓW

Dnia 27.09.2016 roku odbyła się kolejna wyprawa w ramach realizacji projektu „Wszystkie skarby jesieni” współfinansowanego ze środków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ASOS 2014-2020. Uczestnicy projektu mogli tym razem poznać kolejne miasto leżące na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. Wielką atrakcją było więc dla nich zwiedzanie Muzeum Tyskich Browarów Książęcych . Wspaniała pogoda umożliwiła im także spędzenie pięknych chwil podczas spaceru brzegami akwenu rekreacyjnego Ośrodka Paprocany w zachodniej części miasta.

OLESNO czyli SENIORZY W POSZUKIWANIU SKARBÓW JESIENI

Kolejnym etapem tworzenia „Mapy marzeń i wspomnień” w ramach projektu „Wszystkie skarby jesieni” współfinansowanego ze środków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ASOS 2014-2020 był wyjazd zorganizowany w dniu 16.09.2016 roku na grzybobranie do Olesna. Seniorzy mieli okazję do wspólnych spacerów. Mimo, że zbiory nie były obfite beneficjenci mogli nacieszyć się słoneczną pogodą i wspaniałą atmosferą w grupie.

ŚLUZA ŁABĘDY I PALMIARNIA W GLIWICACH 

W ramach projektu „Wszystkie skarby jesieni” współfinansowanego ze środków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ASOS 2014-2020 realizowane są działania służące stworzeniu „Mapy marzeń i wspomnień”, czyli wirtualnych i realnych podróży po Polsce. Dnia 18.08.2016 br., odbyła się wycieczka do Gliwic w czasie, której beneficjenci skorzystali z rejsu Kanałem Gliwickim przez Śluzę Łabędy. Kolejną atrakcją  wyjazdu była wizyta w Miejskiej Palmiarni w Gliwicach.

SENIORZY NA BASENIE W GORZYCACH

W ramach  projektu „Wszystkie skarby jesieni” współfinansowanego ze środków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ASOS 2014-2020 realizowane są działania w zakresie edukacji prozdrowotnej oraz zajęcia poprawiające kondycję fizyczną. Projekt obejmuje 19 wyjazdów na basen „NAUTICA” w Gorzycach. Seniorzy mają do dyspozycji pływalnię, jacuzzi, bicze wodne oraz grotę solną. Na zakończenie cyklu wyjazdów na basen będzie zorganizowany wyjazd do Parku Wodnego „Tropikana” w Wiśle.

ZAPRASZAMY SENIORÓW 60+ DO UDZIAŁU W PROJEKCIE REALIZOWANYM  W RAMACH KOLEJNEJ EDYCJI ASOS

Z ogromną radością informujemy, że udało nam się pozyskać prawie 80 tysięcy na realizację projektu „Wszystkie skarby jesieni”w ramach Rządowego Programu Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020.

 

WSPÓŁPRACA MIĘDZY POWIATAMI czyli SENIORKI na ŚLĄSKU CIESZYŃSKIM

Cieszyn przywitał seniorki burzowym deszczem ale dzięki pozytywnemu nastawieniu i fantastycznej opiece pracownika Książnicy Cieszyńskiej, który pełnił funkcję przewodnika, wycieczkę można uznać za udaną. Następnie w odpowiedzi na zaproszenie KAMRATEK, czyli grupy seniorek z Kaczyc (wieś w okolicach Cieszyna),  seniorki wodzisławskie spędziły miły wieczór przy grillu. Oprócz wspólnych śpiewów i degustacji ciast przygotowanych przez gospodynie, wymieniono się pomysłami na dalszą współpracę między powiatami.


 

TWARDY ORZECH

Zgodnie z założeniami przyjętymi przez członków Stowarzyszenia „Razem na Szybiku” należy podejmować jak najszersze spektrum działań, które prowadzą do rozwoju Stowarzyszenia, a tym samym do jak najpełniejszych i optymalnych możliwości realizacji zadań statutowych. Wypełniając te postanowienia Stowarzyszenie poszerza sferę swoich działań jako podmiotu Ekonomii Społecznej.

Jest to próba połączenia przedsiębiorczości z budowaniem więzi społecznych, wzmacniania bezpieczeństwa ekonomicznego i socjalnego a także inwestycja wspomagająca rozwój wspólnoty i grup zagrożonych wykluczeniem społecznym.

Podjęcie tych działań ułatwiło uczestnictwo w projekcie Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej prowadzonego przez Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych wraz z Miastem Żory, Miastem Jastrzębie Zdrój i Powiatem Wodzisławskim. Projekt uzyskał dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego oraz RPO Województwa Śląskiego.

Podmiotem, który powstał dzięki wspomnianym uwarunkowaniom jest Twardy Orzech, czyli nowa forma wspólnego spędzenia wolnego czasu, zwana escaperoom lub escapegame. Rodzina, grupa znajomych, grono przyjaciół zostanie zamknięta w pokoju pełnym zagadek, które należy rozwiązać, by zdobyć kolejne wskazówki, klucze, podpowiedzi, a w końcu klucz umożliwiający wyjście z pokoju. To fascynująca przygoda wymagająca współpracy, połączenia sił, wyzwolenia sprytu, kreatywności  i emocji. Istotą tej zabawy jest też zapewnienie uczestnikom rozrywki, możliwości przeniesienia się na określony czas do „innego świata”, zmierzenia się z przygotowanymi w nim zadaniami, zagadkami. Przez czas przebywania pokoju zagadek uczestnik może zapomnieć o istniejącym świecie, problemach i odprężyć się zarówno umysłowo jak i fizycznie. To także możliwość uczczenia różnych uroczystości, jak urodziny, imieniny, itp.. W ”Twardym orzechu” będą stworzone 3 pokoje zagadek o nast. tematyce: kosmiczny ”Gwiezdny pył”, bajecznie kolorowe „Królestwo kwadratu” i intrygująca ”Zapomniana kopalnia” Pokoje przeznaczone będą głównie dla dzieci i młodzieży z dorosłymi opiekunami. Lokal z zagadkami znajdzie się w centrum miasta Wodzisław Śląski, czyli w centrum powiatu wodzisławskiego i to będzie pierwszy podstawowy rynek usługi, jednak klientami mogą stać się oczywiście mieszkańcy innych sąsiednich miast regionu, np. Rybnika, Raciborza, Żor, Jastrzębia, tym bardziej, że w żadnym z tych miast nie ma dotąd takiej rozrywki przeznaczonej dla dzieci.

ZAPRASZAMY OD 1. WRZEŚNIA NA UL. KUBSZA 28!!!

WIĘCEJ INFORMACJI NA STRONIE: www.orzechwodzislaw.pl


2015

PROJEKT „LETNIA PRZYGODA”

W dn. 10. 08. – 21.08.2015 ” Stowarzyszenie „Razem na Szybiku” realizowało projekt „Letnia przygoda”, który był współfinansowany ze środków Urzędu Miasta Wodzisławia Śląskiego. W ramach tego projektu odbyły się atrakcyjne zajęcia dla 25 dzieci z dzielnicy Jedłownik Osiedle. Pod opieką doświadczonych pedagogów i wolontariuszy, uczestnicy zajęć świetnie się bawili na wolnym powietrzu, w trakcie wycieczek, zajęć plastycznych, sportowych, muzycznych i profilaktycznych. Przypomniano dawne gry i zabawy takie jak: klasy-chłopek, kapsle-wyścig pokoju, komórki do wynajęcia, boule itp. Ulubioną zabawą stała się gra w ”państwa-czyli wojna” i „krążący garnek kaszy”. Ogromnym powodzeniem cieszyły się też zajęcia plastyczne z wykorzystaniem brokatu czego dowody są obecne do teraz zarówno w siedzibie stowarzyszenia jak i na rączkach i buziach małych artystów. Atrakcyjne były również zajęcia relaksacyjne, arteterapeutyczne, rozwijające umiejętności i świadomość muzyczną prowadzone przez wolontariusza, absolwenta Wydziału Instrumentalnego Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Niezwykłe okazały się też prace matematyczno-artystyczne: bryły platońskie, kostki do gry, origami- pacman 3d. Wiele radości przysporzyły zarówno uczestnikom jak i opiekunom dawne konkurencje sportowo- rekreacyjne zrealizowane w trakcie „Dnia Sportu” a także zabawy matematyczne i gry logiczne w ramach konkursu „Mistrz Logicznego Myślenia”. Na zakończenie wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody.

„OBLICZE KOBIET W TRADYCJACH GÓRNEGO ŚLĄSKA”

Od marca br nasze Stowarzyszenie realizuje projekt „Oblicze kobiet w tradycjach Górnego Śląska” współfinansowany ze środków Miasta Wodzisławia Śląskiego.

Projekt zakłada upowszechnianie i popularyzowanie śląskiej kultury regionalnej, hołdu dla ziemi- Żywicielki, tradycji i gwary, a przede wszystkim rozwijanie zainteresowania historią Śląska, przypominanie i promowanie tradycyjnych śląskich wartości i zasad obecnych w życiu każdej śląskiej rodziny.

W ramach projektu realizowane będą poszczególne działania:

– tradycyjna impreza „babski comber” dla uczestników projektu i ich rodzin;

– konkurs na utwór literacki w gwarze śląskiej pt. „JYNY GRYFNIE I WESOŁO GODAĆ SZTYJC I NA OKOŁO”;

– przygotowanie wieńców dożynkowych;

– 2 spotkania/pogadanki nt.: życia społecznego, zwyczajów i tradycji Górnego Śląska.

Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w działaniach projektowych wszystkich mieszkańców Wodzisławia Śląskiego!

 


2014

MIKOŁAJKI 2014

W niedzielę 7 grudnia 2014 roku w Zespole Szkolno- Przedszkolnym nr 4 w Wodzisławiu Śląskim odbyło się Spotkanie  Mikołajkowe.

Dzięki współpracy Stowarzyszenia „ Razem na Szybiku” z Zespołem Szkolno-Przedszkolnym nr 4 i realizacji projektu „Razem raźniej i przyjaźniej” w ramach Rządowego Programu na lata 2014-2016 „Bezpieczna i przyjazna szkoła”, zaoferowaliśmy naszym milusińskim szereg atrakcji.

Na przygotowanym na tę okoliczność dziedzińcu placówki, zgromadziło się około 260 dzieci, które  wraz z rodzicami uczestniczyły w zabawach ruchowych przy muzyce pod kierunkiem wodzireja, brały udział w  przygotowanych dla nich  konkursach .

Wszyscy uczestnicy mogli  skorzystać z kawiarenki oferującej gorącą czekoladę, kawę, herbatę,  pyszne, domowe  ciasta, upiec kiełbaskę na ognisku lub spróbować wyśmienitego bigosu przyrządzonego  według starej receptury myśliwskiej.

Przygotowano stoiska z ozdobami świątecznymi i książkami pod choinkę. Nie zabrakło też akcentu muzycznego, w czasie którego artyści Filharmonii wprowadzili nas w świąteczny nastrój.

Gość przybył bryczką w towarzystwie uroczych Śnieżynek. Przywiózł ogromny wór prezentów dla dzieci. Każde dziecko z uśmiechem odbierało paczkę z rąk Mikołaja. Radości było co nie miara …

Spotkanie Mikołajkowe upłynęło w miłej i wesołej, przedświątecznej  atmosferze.

 

„PIĘKNIE, ZDROWO, WIELOPOKOLENIOWO” czyli w zdrowym ciele zdrowy duch.

W dniach 24 oraz 31 października 2014 roku w ramach projektu „Pięknie, zdrowo, wielopokoleniowo” odbyły się warsztaty z zakresu potrzeby aktywności fizycznej i zdrowego stylu życia u osób starszych. Podczas zajęć uczestniczy dowiedzieli się jak aktywnie i zdrowo powinni planować swój dzień, jak powinna być zbilansowana dieta oraz jak prowadzić codzienną pielęgnację odpowiednio do rodzaju skóry i przyjętych standardów. Warsztaty odbyły się w formie pogadanki połączonej z dyskusją nt. zdrowego żywienia oraz możliwością przetestowania preparatów kosmetycznych (poznanie konsystencji kremów dla osób 50+, ich składu oraz właściwości). Uczestnicy aktywnie uczestniczyli w warsztatach chłonąc wiedzę i wyciągając jak najwięcej informacji nt. zdrowego i aktywnego trybu życia w starszym wieku. Uczestnicy otrzymali wytyczne dotyczące zasad zdrowego żywienia jak również informacje nt. pielęgnacji skóry w każdym wieku.


„PIĘKNIE, ZDROWO, WIELOPOKOLENIOWO” wielkie podsumowanie.

25 października w ZSP nr 4 przy ul .Górniczej 7 odbyła się uroczystość podsumowująca działania projektu ”Pięknie, zdrowo, wielopokoleniowo”, współfinansowanego ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. W uroczystości brali udział Prezydent Miasta Wodzisławia Śląskiego Mieczysław Kieca, dyrektor ZSP nr 4 Czesława Socha wraz z pracownikami, członkowie zarządu Stowarzyszenia „Razem na Szybiku”, Seniorzy 60+ wraz z rodzinami oraz mieszkańcy dzielnicy Jedłownik Osiedle. Podczas uroczystości odbyła się prezentacja z działań projektowych wręczono beneficjentom certyfikaty i podziękowania za udział w projekcie „Pięknie, zdrowo, wielopokoleniowo”, którego priorytetem była aktywność społeczna promująca integrację wewnątrz i międzypokoleniową, nagrodzono laureatów przeprowadzonych konkursów oraz najbardziej aktywnych uczestników projektu. Uroczystość obfitowała w wiele atrakcji artystycznych, zróżnicowanej muzyki,tańca, konkursów, wspólnego śpiewania i zabawy do późnych godzin. Seniorzy dziękowali za umożliwienie im udziału w przedsięwzięciach projektowych,deklarowali chęć uczestnictwa w następnych działaniach i przedstawiali pomysły na następne wydarzenia.

ZAPROSZENIE

Zapraszamy do udziału w zajęciach ruchowo -relaksacyjno-zdrowotnych realizowanych w ramach projektu pt „Pięknie, zdrowo, wielopokoleniowo” współfinansowanego ze środków Ministerstwa pracy i Polityki Społecznej.

Na zajęcia zapraszamy od lipca do października w poniedziałki i piątki o godz. 17:00.

„PIĘKNIE, ZDROWO, WIELOPOKOLENIOWO”- projekt współfinansowany ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. 

Stowarzyszenie „Razem na Szybiku” zaprasza do wzięcia udziału w projekcie współfinansowanym ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej pn. „Pięknie, zdrowo, wielopokoleniowo”. Projekt realizowany jest w okresie od 14-04-2014 do 30-11-2014 roku i skierowany jest do mieszkańców dzielnicy Jedłownik Osiedle w wieku 60+  oraz ich rodzin.

W ramach realizacji projektu planujemy:

– działania mające na celu zmianę wizerunku dzielnicy: Uczestnicy projektu w dniu 17 czerwca 2014 roku wyjadą do gospodarstwa ogrodniczego- Ogrody do Zwiedzania Kapias w Goczałkowicach Zdrój. Seniorzy uczestniczyć będą w wizji lokalnej wskazując zaniedbane miejsca, które można uporządkować, stworzą mapę tych zaniedbanych terenów. Pielęgnacją wybranych terenów będą zajmować się przez cały czas trwania projektu. Zostaną ogłoszone dwa konkursy: konkurs dla mieszkańców na najciekawsze zaaranżowanie przestrzeni użytkowej: ogródki, balkony, miejsca użyteczności publicznej oraz konkurs plastyczny dla uczniów pokazujący jakie zmiany dokonały się w dzielnicy Jedłownik Osiedle dzięki realizacji projektu.

– edukację prozdrowotną: zajęcia, które mają na celu podniesienie sprawności ruchowej i poprawę kondycji Seniorów 60+, którzy będą uczestniczyć w wybranych przez siebie zajęciach sportowo-rekreacyjnych prowadzonych przez instruktora. Od dnia 24 czerwca 2014 do 28 sierpnia 2014 roku w każdy wtorek i czwartek o godzinie 8.15 odbywać będą się wspólne międzypokoleniowe wyjazdy na basen do Gminnego Ośrodka Turystyki, Sportu i Rekreacji „NAUTICA” w Gorzycach. Ponadto odbędą się prelekcje na temat zmian biologicznych, zdrowotnych i społecznych zachodzących wraz z wiekiem.

– wzmocnienie więzi międzypokoleniowych: Seniorzy wezmą udział w turnieju gier towarzyskich i logicznych, nauczą młodsze pokolenie gier ze swojej młodości , a młodsze pokolenie podzieli się swoimi umiejętnościami w zakresie obsługi multimediów. Wspólne spędzanie czasu wolnego w wielopokoleniowym gronie będzie miało nieodzowny wpływ na tworzenie dialogu i więzi międzypokoleniowych.

– uroczystość podsumowująca projekt: podczas uroczystości odbędzie się nagrodzenie laureatów przeprowadzonych konkursów „Piękno wokół nas i dzięki nam” oraz najbardziej aktywnych uczestników projektu. Na wspólną międzypokoleniową zabawę (wraz poczęstunkiem) zapraszamy Seniorów wraz z rodzinami.

 

RAZEM RAŹNIEJ I PRZYJAŹNIEJ

 

 

Od września aż do końca grudnia w ramach Rządowego Programu na lata 2014-2016 „Bezpieczna i przyjazna szkoła” wraz z Zespołem Szkolno-Przedszkolnym nr 4 w Wodzisławiu Śląskim nasze Stowarzyszenie realizuje projekt „Razem raźniej i przyjaźniej”.

Celem nadrzędnym projektu „Razem raźniej i przyjaźniej” jest kreowanie zdrowego, bezpiecznego i przyjaznego środowiska szkoły i placówki. Sednem projektu jest budowa i wzmacnianie więzi łączących różnych członków społeczności lokalnej dzielnicy Jedłownik Osiedle, której trzonem i bazą jest Zespół Szkolno-Przedszkolny numer 4 w Wodzisławiu Śląskim.

W ramach realizacji projektu planujemy min.:

– organizację „Dnia Życzliwości”;

– przeprowadzenie warsztatów tworzenia ozdób i kompozycji świątecznych;

– organizację imprezy andrzejkowej;

– organizację imprezy mikołajkowej;

– przeprowadzenie konkursu pt: „List do św. Mikołaja”;

– przeprowadzenie warsztatów kulinarnych.

 

ŚWIAT WARTOŚCI

„Świat wartości” projekt realizowany z pomocą Urzędu Miasta Wodzisław Śląski.

Stowarzyszenie „Razem na Szybiku” przy udziale  Miasta Wodzisław Śląski od miesiąca czerwca do października 2014 roku realizuje projekt pn: „Świat wartości”  z zakresu przeciwdziałania uzależnieniom i patologiom społecznym.

Projekt ten skierowany jest do Mieszkańców Wodzisławia Śląskiego, w szczególności z dzielnicy Osiedla Jedłownik.

Głównym celem projektu jest poprawa społecznego i emocjonalnego funkcjonowania członków rodzin poprzez budowanie pozytywnych kontaktów i rozwijanie czynników chroniących.

Poprzez ten projekt będziemy dążyć do:

  • zmniejszenia napięć i niepokojów związanych z trudną sytuacją rodzinną,
  • zapobiegania wadliwej adaptacji dzieci do warunków życia i wymagań otoczenia, poprzez uczenie ich pozytywnego patrzenia na siebie, swoje życie i otoczenie,
  • wzmacniania więzi rodzinnych,
  • promocji zdrowego stylu życia,
  • rozwijania poczucia przynależności do własnej rodziny,
  • uświadomienia znaczenia rodziny w życiu człowieka,
  • budowania udanych relacji wewnątrzrodzinnych,
  • kształtowania szacunku do wszystkich członków rodziny,
  • uświadamiania potrzeb emocjonalnych każdego z członków rodziny
  • pracy nad komunikacją w rodzinie.

W ramach projektu w dniach 18.08- 29.08.2014 roku odbędzie się 10 – dniowy stacjonarny obóz terapeutyczny posiadający bogaty program dla osób biorących udział w projekcie ( zajęcia profilaktyczne, zajęcia sportowe i plastyczne, muzykoterapia, choreoterapia, projekcje filmów).  Przewidziany jest również konkurs plastyczny o uzależnieniu alkoholowym w miesiącu wrześniu.

Wszystkie zajęcia w ramach projektu „Świat wartości” odbywać się będą na terenie Zespołu Szkolno- Przedszkolnego nr 4 w Wodzisławiu Śląskim- dzielnica Jedłownik Osiedle.

 

2013

MYŚLĘ WIĘC JESTEM…

„Myślę, więc jestem, Myślę, więc będę” projekt realizowany z pomocą Starostwa Powiatowego w Wodzisławiu Śląskim

Stowarzyszenie „Razem na Szybiku” we współpracy ze Starostwem Powiatowym w Wodzisławiu Śląskim realizuje zadanie publiczne w zakresie ekologii i ochrony zwierząt oraz ochrony dziedzictwa przyrodniczego pt. „Myślę, więc jestem, Myślę, więc będę”.

Głównym założeniem zadania jest edukacja ekologiczna, ukierunkowana na świadomą konsumpcję, świadome, przemyślane decyzje dotyczące codziennych zachowań, a mające ogromny wpływ na stan środowiska naturalnego. Ważnym elementem projektu będzie uświadomienie adresatom – mieszkańcom powiatu wodzisławskiego, jakie szkody, katastrofy ekologiczne wyrządził człowiek naturze.

Projekt jest skierowany do  mieszkańców powiatu wodzisławskiego (przede wszystkim uczniów i ich rodzin, organizacji pozarządowych, innych osób i instytucji zainteresowanych ochroną środowiska naturalnego).

KULTURA ŚLĄSKA WCIĄŻ ŻYWA

„Kultura śląska wciąż żywa” projekt realizowany z pomocą Urzędu Miasta Wodzisław Śląski.

Stowarzyszenie „Razem na Szybiku” przy udziale  Miasta Wodzisław Śląski w okresie od maja  do listopada 2013 roku realizowało projekt pn: „Kultura śląska wciąż żywa”  z zakresu kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego.

Projekt ten skierowany był do Mieszkańców Wodzisławia Śląskiego.

Głównym celem projektu było przybliżenie mieszkańcom Wodzisławia Śląskiego  kultury Górnego Śląska.

Poprzez ten projekt dążyliśmy do:

  • zwiększenia udziału społeczności lokalnej w przedsięwzięciach promujących kulturę regionu,
  • stworzenia warunków do styczności młodego pokolenia z kulturą Górnego Śląska,
  • promocji i popularyzacji górnośląskich tradycji, zwyczajów, gwary.

W ramach projektu odbyły się następujące imprezy i wydarzenia:

  • spotkania z grupami artystycznymi i „ludźmi kultury” z naszego regionu,
  • konkursy na najlepszy tekst w gwarze śląskiej „Bery i bojki śląski” oraz na najciekawszy przepis na „Wodzisławski jabłecznik”,
  • pogadanki o regionalnych potrawach oraz tradycyjnym zarządzaniu gospodarstwem domowym,
  • zorganizowano „Biesiadę śląską”,
  • przeprowadzono prelekcję „Śląskie dzieje” w oczach znawcy kultury regionu oraz inne wydarzenia promocyjno-edukacyjne,
  • wydany został poradnik z przepisami na „Jabłecznik Wodzisławski”.

Wszystkie przedsięwzięcia w ramach projektu „Kultura śląska wciąż żywa” odbywały się na terenie Wodzisławia Śląskiego.

ZDROWE ŻYCIE I NIE TYLKO

Wszystkich serdecznie zapraszamy do udziału w imprezie organizowanej w ramach projektu „Zdrowe życie i nie tylko”, realizowanego przez ZSP nr 4 sfinansowanej przez Urząd Miasta w Wodzisławiu Śląskim. Współorganizatorem imprezy jest Stowarzyszenie „Razem na Szybiku”.

18 kwietnia na terenie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 4 w godz. od 10.00 do 14.00 odbędzie się impreza wieńcząca projekt „Zdrowe życie i nie tylko”. Jedną z wielu atrakcji będzie diabetobus. To mobilna klinika cukrzycy, w której można zmierzyć poziom cukru we krwi, ciśnienie tętnicze oraz poziom tkanki tłuszczowej w organizmie. Na miejscu zainteresowani uzyskają specjalistyczną poradę lekarską oraz otrzymają informacje na temat zdrowego trybu życia. Poza tym będą udzielane wskazówki jak radzić sobie z uczniem chorym na cukrzycę w przedszkolu czy szkole.
Mieszkańcy będą także mieli okazję wziąć udział w jarmarku ekologicznej żywności oraz degustacji zdrowych przekąsek przygotowanych przez uczniów z Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Oskara Langego w Wodzisławiu Śląskim. Trenerzy ze studia fitness „Fitolka” zadbają o odrobinę ruchu, a ratownicy medyczni z „Firemed” nauczą jak udzielać pierwszej pomocy. Na panie będą czekały także członkinie wodzisławskiego Stowarzyszenia Amazonek, które pokażą, jak samodzielnie badać piersi i udzielą porad, gdzie szukać pomocy w razie wykrycia guzka lub zmian w piersiach.

Nie zapomniano także o najmłodszych. Specjalnie dla nich animatorzy z „Kreatorni” przygotowali coś specjalnego. Od godz. 10.00 odwiedziny i zabawy taneczne z Myszką Minnie, animacje dla dzieci, pokaz ogromnych baniek mydlanych, malowanie twarzy przygotowane przez „Kreatornię”, zabawy na „dmuchańcach”, jarmark ekologicznej żywności, degustacja zdrowych przekąsek, występy grupy tanecznej „Epizod” i wiele innych atrakcji.

2012

W POSZUKIWANIU LEPSZEGO JUTRA

„W poszukiwaniu lepszego jutra” projekt realizowany z pomocą Urzędu Miasta Wodzisław Śląski

Stowarzyszenie „Razem na Szybiku” przy wsparciu  Miasta Wodzisław Śląski w okresie od lutego do kwietnia  2012  roku realizował projekt w zakresie organizacji zajęć profilaktycznych o charakterze uniwersalnym dla grup zwiększonego ryzyka w świetlicach, ośrodkach, klubach młodzieżowych i innych miejscach organizujących wolny czas dla osób zagrożonych w ich środowisku lokalnym pn: „W poszukiwaniu lepszego jutra”.

Projekt ten skierowany był do Mieszkańców Wodzisławia Śląskiego.

Głównym celem projektu było zwiększenie udziału mieszkańców Miasta Wodzisław Śląski w życiu społeczno- kulturalnym miasta.

Poprzez ten projekt dążyliśmy do:

  • zdobycia umiejętności posługiwania się nowoczesnymi technikami multimedialnymi,
  • nabycie nowych umiejętności zdobniczych i rękodzielniczych,
  • zdobycia wiedzy w zakresie zdrowego trybu życia, zdrowego odżywiania, dbania o kondycję i wygląd zewnętrzny,
  • podniesienia samooceny,
  • integracji społecznej uczestników i organizatorów projektu,
  • wykazania nowych możliwości, perspektyw dla osób unikających uzależnień a także członków ich rodzin.

W ramach projektu odbyły się następujące wydarzenia:

  • pogadanki, prelekcje uświadamiające zagrożenia wynikające z uzależnień,
  • warsztaty zdobnicze umożliwiające uczestnikom projektu pokazanie własnych talentów, umiejętności oraz nabywanie nowych,
  • impreza integracyjno- artystyczna z okazji Dnia Kobiet,
  • szkolenia umożliwiające nabywanie umiejętności w zakresie multimediów.

Wszystkie przedsięwzięcia w ramach projektu „W poszukiwaniu lepszego jutra” odbywały się na terenie Wodzisławia Śląskiego.

WIEDZA EKOLOGICZNA SZANSĄ NA LEPSZE JUTRO

„Wiedza ekologiczna szansą na lepsze jutro” projekt realizowany z pomocą Powiatu Wodzisławskiego

Stowarzyszenie „Razem na Szybiku” przy wsparciu Starostwa Powiatowego w Wodzisławiu Śląskim  w okresie od marca do czerwca 2012 roku realizowało projekt pn: „Wiedza ekologiczna szansą na lepsze jutro”  z zakresu ekologii i ochrony zwierząt oraz ochrony dziedzictwa przyrodniczego.

Projekt ten skierowany był w pierwszej kolejności do uczniów szkół podstawowych powiatu wodzisławskiego.

Głównym założeniem  projektu było wskazanie potrzeb ekologicznych otaczającego nas środowiska poprzez przygotowanie uczniów tak, by mogli oni aktywnie i twórczo uczestniczyć w życiu najbliższego otoczenia.

Poprzez ten projekt osiągnięte zostały m.in. następujące rezultaty:

  • poznano podstawowe pojęcia ekologiczne,
  • uwrażliwiono uczestników na piękno otaczającej przyrody,
  • nauczono się mądrego korzystania z zasobów natury,
  • wyrobiono nawyk segregowania odpadów i oszczędnego korzystania z materiałów.

W ramach projektu odbyły się następujące wydarzenia:

  • przeprowadzono kampanię edukacyjną wśród zgłoszonych uczestników projektu poprzez zorganizowanie warsztatów umożliwiających zgłaszanie własnych pomysłów i doświadczeń związanych z ochroną środowiska,
  • przeprowadzono doświadczenia fizykochemiczne związane z zanieczyszczeniami wody, powietrza oraz gleby,
  • odbył się konkurs EKO-QUIZ,
  • zorganizowano imprezę ekologiczną z okazji „Dnia Ziemi”.

Wszystkie przedsięwzięcia w ramach projektu „Wiedza ekologiczna szansą na lepsze jutro ”odbywały się na terenie powiatu wodzisławskiego.