Kolejny projekt za nami

aktywni-wycieczka-szybik
Administrator
21 grudnia 2021
 
„Godna, pogodna jesień życia” to kolejny projekt, skierowany do seniorów, który zrealizowało Stowarzyszenie „Razem na Szybiku”.
 
Środki w wysokości ponad 56 tys. zł udało się pozyskać z Ministerstwo Rodziny, Pracy I Polityki Społecznej w ramach programu „Aktywni+”.
logo_aktywni_znaki_strona_www
 
W realizacji projektu uczestniczyło 40 beneficjentów w wieku 60+. Głównie byli to seniorzy, którzy mieszkają przy ul. Pszowskiej oraz ul. Górniczej w Wodzisławiu. Pomagali jak zwykle wolontariusze.
 

cwiczenia-szybik-aktywni

– Rozpoczęliśmy w czerwcu od zajęć ruchowych. Wakacyjne miesiące sprzyjały ćwiczeniom i spacerom na świeżym powietrzu. Od września do listopada w harmonogramie znalazły się wycieczki: m.in. nad Jezioro Żywieckie, Górę Żar, do wodzisławskiej destylarni olejków, Łężczoka, a także Bielska-Białej, gdzie pobyt zakończył się udziałem w widowisku przygotowanym przez Królewski Teatr Tańca z Gruzji. Odbyły się dwa plenerowe koncerty Górniczej Orkiestry Dętej KWK Marcel
wymienia Edyta Skurzyńska, koordynatorka projektu.
 

cwiczenia-na-sali-szybik

jezioro-zywieckie-szybik-aktywni

orkiestra-szybik-aktywni

 
 
Dodatkowo dla seniorów przygotowano cykl spotkań na temat biologicznych zmian zachodzących w organizmie, profilaktyki we wczesnym wykrywaniu raka piersi. Ratownicy z wodzisławskiego FireMed uczyli jak reagować podczas nieurazowych stanów zagrożenia życia oraz jak wykonywać podstawowe zabiegi resuscytacyjne. Policjanci z Powiatowej Komendy Policji w Wodzisławiu udzielali praktycznych wskazówek jak nie dać się oszukać na wnuczka czy policjanta, jak reagować podczas ewentualnego ataku.
 

firemed-szybik-aktywni-2

samobadanie-szybik-aktywni

firemed-szybik-aktywni

 
– To był bardzo intensywny czas. Zrealizowaliśmy w zasadzie wszystkie przedsięwzięcia z projektu. Niestety, wzrost zakażeń koronawirusem spowodował, że w trosce o naszych beneficjentów zrezygnowaliśmy z organizacji imprezy podsumowującej. Mam nadzieję jednak, że uda nam się spotkać z seniorami w przyszłym roku, już poza projektem
 
 
Justyna Siwiak-Pasierb, prezeska Stowarzyszenia “Razem na Szybiku”